Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym
Kraków
Grant Mocy: grant instytucjonalny na realizację misji.
O grupie
Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym postrzega swoje zaangażowanie w ruch feministyczny jako naturalne rozszerzenie wartości, które są dla nas ważne. Nasz feminizm opiera się na walce o równość, sprawiedliwość i godność kobiet, szczególnie tych, które są marginalizowane lub wykluczane.
Centrum zostało zainicjowane przez osoby, które dostrzegły, że kobiety doświadczające krzywd w systemie zakonnym nie mają miejsca, gdzie mogłyby szukać wsparcia. CPSZ od początku działania skupia się na pomocy kobietom, które w jakikolwiek sposób doświadczają przemocy i nadużyć w strukturach kościelnych. To obecnie jedyne w Polsce miejsce świadczące tego typu pomoc. Grupę tworzą bardzo różnorodne osoby z całej Polski – zarówno osoby z doświadczeniem życia zakonnego, jak i te które zdecydowały się na apostazję lub nigdy nie były związane z Kościołem.
W centrum naszej pracy stoi troska o kobiety, które doświadczają przemocy w strukturach zakonnych, i które w tradycyjnych ruchach feministycznych były często pomijane. Chcemy, aby nasze działania dążyły do przeciwdziałania przemocy oraz nadużyciom wobec kobiet, bez względu na ich przynależność religijną.
O działaniu
Centrum pomaga kobietom, które w strukturze zakonnej doświadczają przemocy i nadużyć: tłumaczy procedury, pomaga przygotować odpowiednią dokumentację, prowadzi konsultacje telefoniczne, pomaga w procesie wyjścia ze struktury zakonnej Tworzy w całej Polsce sieć bezpiecznych miejsc, wspiera w znalezieniu pracy i mieszkania, buduje przestrzeń wzajemnego wsparcia dla kobiet z doświadczeniem życia w zakonie. W odpowiedzi na potrzeby tej grupy CPSZ stworzyło w Krakowie bezpieczną przestrzeń – mieszkanie interwencyjne, w którym mogą się zatrzymać kobiety po opuszczeniu wspólnot zakonnych. Prowadzi też działania zwiększające świadomość zjawiska przemocy w zakonach i potrzebnych zmian, podejmuje próby rozmów z władzami Kościoła Rzymskokatolickiego na temat trudnej sytuacji sióstr zakonnych.
Kwota grantu: 80 000 zł
Fot. Emilia Oksentowicz