Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym


Kraków

O grupie

Zależy nam na tym, żeby każda kobieta była wolna, świadoma swoich praw i chciała o nie walczyć. Tą prawdę staramy się pokazywać kobietom z doświadczeniem życia zakonnego. Tym z nich, które przeszły przez trudne doświadczenia, chcemy przywracać poczucie sprawstwa i pokazywać im drogę do odzyskiwania wewnętrznego poczucia godności osoby.

Centrum wspiera zarówno kobiety, które obecnie są we wspólnotach zakonnych i doświadczają tam przemocy, jak i te, które opuściły wspólnoty kościelne. Grupę tworzą bardzo różnorodne osoby z całej Polski, m.in. radczyni prawna, dwie psycholożki, coach, są wśród nich również osoby z doświadczeniem życia zakonnego.

Siostry zakonne to liczna i jednocześnie niezauważana obecnie grupa kobiet. Te z nich, które doświadczają przemocy i nadużyć oraz decydują się na opuszczenie zakonu, są szczególnie narażone na wykluczenie. Najczęściej nie wiedzą, do kogo mogą się zwrócić o pomoc i nie mają miejsca, do którego mogą pójść zaraz po opuszczeniu zakonu, by „dojść do siebie”. Centrum to obecnie jedyne w Polsce miejsce świadczące tego typu pomoc.

 

dwie uśmiechnięte osoby w ramce z napisem Tworzę FemFund

 

O działaniu

Naszą pomoc adresujemy głównie do kobiet, które decydują się na
opuszczenie wspólnot, gdzie doświadczyły przemocy. Ich sytuacja bardzo często przypomina sytuację kobiet wychodzących z przemocowych związków. Jednak chcemy również pomagać tym kobietom, które doświadczają nadużyć i pozostają wewnątrz zakonnej struktury.

Centrum pomaga kobietom w procesie wyjścia ze wspólnoty zakonnej: tłumaczy procedury, pomaga przygotować odpowiednią dokumentację, prowadzi konsultacje telefoniczne. Tworzy w całej Polsce sieć bezpiecznych miejsc, wspiera w znalezieniu pracy i mieszkania, buduje przestrzeń wzajemnego wsparcia dla kobiet z doświadczeniem życia w zakonie. W odpowiedzi na potrzeby tej grupy CPSZ stworzyło w Krakowie bezpieczną przestrzeń – mieszkanie interwencyjne, w którym mogą się zatrzymać kobiety po opuszczeniu wspólnot zakonnych. Prowadzi też działania zwiększające świadomość zjawiska przemocy w zakonach i potrzebnych zmian, podejmuje próby rozmów z władzami Kościoła Rzymskokatolickiego na temat trudnej sytuacji sióstr zakonnych.

 

Kwota grantu: 60 000 zł
Fot. Emilia Oksentowicz