Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym


Kraków

Pogotowie Feministyczne: pilny grant na opłacenie czynszu mieszkania dla kobiet z doświadczeniem przemocy w zgromadzeniach zakonnych

 

O grupie

Uważamy, że siostry zakonne to na ten moment jedna z najbardziej narażonych na wykluczenie grup kobiet. Dzieje się tak dlatego, że wiele społeczności feministycznych nie chce ingerować w problemy tak specyficznej grupy, uważając, że powinien zajmować się nimi Kościół katolicki. Z kolei instytucja Kościoła, w dużej mierzę prowadzona w patriarchalnym stylu, nie widzi problemów tych kobiet.

Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym to pierwsza w Polsce organizacja, która chce zwrócić uwagę na problemy, z którymi zmagają się siostry zakonne. Celem Centrum jest pomoc kobietom, które w strukturach zakonnych doświadczają różnego rodzaju form nadużyć i przemocy. Poza udzielaniem doraźnej, interwencyjnej pomocy, chcą też doprowadzić do powstania procedur zgłaszania nadużyć w żeńskich zgromadzeniach zakonnych w Polsce.

 

Trzy uśmiechnięte kobiety siedzą na tle niebieskiej ściany

 

O działaniu

Do tej pory siostry zakonne doświadczające przemocy w swoim środowisku w nagłej potrzebie nie miały możliwości opuszczenia miejsca przemocy. Udawało się to tylko tym, które mogły skorzystać ze wsparcia rodziny lub znajomych. Niektórym zakonnicom proponowano zmianę miejsca, ale wciąż w ramach przemocowych struktur. Nasze mieszkanie jest w Polsce pierwszą alternatywą dla takich kobiet.

Jednym z działań Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym jest tworzenie miejsca, gdzie kobiety, które decydują się odejść z przemocowej struktury, mogą zatrzymać się na jakiś czas. Takim miejscem jest wynajęte mieszkanie, w jeden z pokoi w całości przeznaczony jest tych potrzebujących kobiet. Dzięki temu rozwiązaniu osoby będą mogły mieć swoją przestrzeń, a jednocześnie nie będą pozostawione całkowicie same. Początkowe koszty wynajęcia takiego mieszkania (czynsz, kaucja, prowizja, przystosowanie lokalu) są jednak bardzo duże. Dlatego w ramach grantu Pogotowia Centrum opłaci prowizję za wynajęcie mieszkania. Już w pierwszym miesiącu działania lokalu ze wsparcia skorzystały dwie kobiety, które po odejściu z zakonu szukały bezpiecznego miejsca pobytu.

 

Kwota grantu: 3000 zł
Fot. Materiały własne grupy