Brokatowa Wstęga Mobiusa
Poznań, Warszawa, Wrocław
Brokatowa Wstęga Mobiusa to grupa osób z doświadczeniem funkcjonowania w roli kobiety, które łączy to, że robią w Polsce sztukę dragową – zaangażowaną politycznie i społecznie. W grupie inicjatywnej projektu są dwa zespoły drag kingowe: warszawskie SharmTrio plus (DK Gigi Amoroso, DK Jean Jacques, DK Maryjan Bear i Krystina Candida) i wrocławscy Drag King Heroes (DK Blue, King Jack Strong, DQ Transformers), z którymi współpracuje Amethist Heart oraz dwie osobowości sceny dragowej – Lola Eyeonyou Potocki (Poznań) i Max Reagan-Thatcher (Warszawa).
„Dragi są forpocztą równościowej rewolucji i dragi mogą pomóc odczarować zaklętą w konserwatywne bzdury Polskę”
W Polsce jest coraz więcej osób robiących drag. „Drag zaczyna być postrzegany jako bardzo wyzwalający – nie jest to dziwne w konserwatywnym kraju, w którym stereotypy płciowe stanowią narodową religię i są politycznym fetyszem. (…) Drag to niepoddawanie się konwenansom, igranie z nimi w twórczy sposób, robienie żartów z fetyszu i z tabu. Dragi są forpocztą równościowej rewolucji i mogą pomóc odczarować zaklętą w konserwatywne bzdury Polskę”, podkreśla kolektyw.
Nic o nas bez nas – o większą różnorodność sceny dragowej
Jednak jak zauważają osoby tworzące Brokatową Wstęgę Mobiusa, w polskim dragu od lat dzieje się dokładnie to samo, co w szerszym społeczeństwie: osoby z doświadczeniem kobiecości są na scenie dragowej rzadkością i mają do niej utrudniony dostęp. „W tej chwili jest nas niewiele w całej Polsce i mamy małą widoczność, podczas gdy osób AMAB (osób, którym po urodzeniu przypisano płeć męską) są w polskim dragu dziesiątki i setki”, piszą.
Grupa chce to zmienić i w ramach MiniGrantu zorganizować drag show robiony przez i dla osób z doświadczeniem funkcjonowania w roli kobiety. Projekt kiełkował od roku, a dzięki wsparciu FemFundu uda się go wcielić w życie. „Żywe reakcje na nasze występy pokazują nam, że to, co robimy, jest potrzebne – wyzwala, inspiruje do przemyśleń i własnych praktyk przekraczania stereotypów. (…) Chcemy wzmocnić nasz głos, tak by sztuka queerowa była różnorodna i oddawała pełnię doświadczeń kryjących się pod wszystkimi literami akronimu LGBT”, pisze BWM.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał grupie Brokatowej Wstędze Mobiusa dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w 2022 i 2023 roku.
Kwota MiniGrantu: 4 400zł
Kwota MiniGrantu+: 18 800 zł
Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz / .kolektyw