Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
Polski Język Migowy
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Biblioteka Azyl


Lublin

O grupie

Wszystkie należymy do społeczności queerowej. Azyl powstał z potrzeby posiadania przestrzeni, która będzie tworzona od queerów dla queerów. (…) Istniejemy, by pokazywać młodym osobom queerowym, że życie może być lepsze. Że są miejsca, w których zostaną zaakceptowane takie, jakie są – ich identyfikacja płciowa i orientacja seksualna są w porządku.

Biblioteka Azyl w Lublinie to centrum społecznościowe dla osób LGBTQIA+ oraz osób sojuszniczych, które funkcjonuje w budynku lubelskiej Galerii Labirynt. Azyl, otwarty 5 dni w tygodniu, ma przestrzeń wystawienniczą i bibliotekę z ok. 1000 książek. Prowadzi go 3-osobowy kolektyw queerowy. W Azylu powstała młoda, zaangażowana społeczność, korzystająca z przestrzeni relaksu oraz edukacji formalnej i nieformalnej na temat marginalizowanych społeczności, przede wszystkim queerowej. Dużą częścią tej społeczności są osoby spod parasola trans i neuroatypowe. Azyl działa w myśl feminizmu intersekcjonalnego, stara się dostosowywać działania dla osób z niepełnosprawnościami, wydarzenia są tłumaczone na język ukraiński i angielski oraz PJM.

 

dwie uśmiechnięte osoby trzymające tabliczkę tęczę z napisem FemFund to ja

 

O działaniu

Kierujemy się radykalną czułością i troską – robimy przestrzeń dla tematów w powszechnej opinii uznawanych za niewygodne.

Głównym działaniem Azylu jest projekt “Queerujemy Lublin”. To cykl queerowo-feministycznych wystaw sztuki, performansów i wykładów, w których lokalne osoby LGBTQIA+ dzielą się swoją twórczością, wiedzą i doświadczeniami. W Bibliotece prowadzone są cykliczne Queerowe Kręgi, Klub Książki i open mic. Dzięki Grantowi Mocy Biblioteka Azyl będzie mogła kontynuować tworzenie bezpiecznej przestrzeni i budowanie lokalnej reprezentacji osób queerowych, transpłciowych oraz niebinarnych.

 

Kwota grantu: 60 000 zł
Fot. Emilia Oksentowicz