Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Aequalitatem – kolektyw dla równych szans


Krotoszyn

Kolektyw Aequalitatem powstał na fali jesiennych manifestacji po zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w Polsce. Sonia (inicjatorka lokalnych protestów), Donata (nauczycielka) i Maria (była pielęgniarka) postanowiły przekierować energię tej mobilizacji na wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem. Organizują bezpłatne konsultacje medyczne dla osób, które ich pilnie potrzebują, korepetycje dla dzieci mających trudności w szkole, pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej. „Feminizm oznacza dla nas równość, a o to o nią walczymy poprzez każde działanie, które podejmujemy w Krotoszynie”, mówią Sonia, Maria i Donata.

„Chciałybyśmy, aby nikt nie przeżywał chwil wstydu i nie czuł się wykluczony przez fakt menstruacji”

W styczniu zorganizowały pierwszy w Krotoszynie punkt pomocy dla osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym – metalowa skrzyneczka z darmowymi środkami higieny wisi na krotoszyńskim ratuszu. „W Polsce jest to wciąż temat tabu, a najbardziej cierpią na tym osoby w wieku nastoletnim, które nie mają własnych środków na zakup potrzebnych artykułów i zdarza się, że opuszczają lekcje w czasie okresu”, mówią członkinie grupy. „Proszenie o pomoc w takiej sytuacji wymaga dużo odwagi i pewności siebie. Chcemy, by nikt nie musiał przeżywać wstydu przez fakt menstruacji”.

Działaczki z kolektywu Aequalitatem trzymają wspólnie książkę pt: „Różowa skrzyneczka”, na zdjęciu towarzyszy im duży, włochaty pies.Punkt pomocy menstruacyjnej w każdej szkole

Dlatego w ramach MiniGrantu kolektyw planuje stworzyć punkt pomocy menstruacyjnej w każdej szkole w gminie. Dzięki wsparciu FemFundu do krotoszyńskich placówek trafią skrzyneczki z wyposażeniem na kilka miesięcy trafią. Członkinie grupy chcą jednak głębszej zmiany: mają nadzieję, że dzięki akcji promocyjno-edukacyjnej uda im się zmienić postawy lokalnej społeczności. „W walce z wykluczeniami nic nie działa, tak skutecznie jak nauka radykalnej empatii wobec drugiej osoby i głośne mówienie o istniejących problemach społecznych”.

Kwota minigrantu: 2 500 zł

Fot. Materiały własne grupy