Formy współpracy zależą od potrzeb grup i organizacji
Dla grup lub organizacji, które dopiero zaczynają działanie i nie mają doświadczenia w zdobywaniu pieniędzy. Albo mają pomysł na dowolną feministyczną inicjatywę. Nabór odbywa się na początku każdego roku (najczęściej w styczniu):
Dla grup lub organizacji, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:
Dla grup lub organizacji, które szukają rozwojowego, długotrwałego wsparcia. Którym elastyczna kasa zapewni niezależność, stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dzięki czemu będą mogły robić feministyczną pracę na co dzień. Nabór rozpoczyna się jesienią (najczęściej we wrześniu):
Dla grup lub organizacji, które szukają rozwojowego, długotrwałego wsparcia. Którym elastyczna kasa zapewni niezależność, stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dzięki czemu będą mogły robić feministyczną pracę na co dzień. Nabór rozpoczyna się jesienią (najczęściej we wrześniu):
Granty Mocy
Granty Mocy to wsparcie dla organizacji i grup, które aktywnie działają na rzecz długofalowej zmiany, kierują się feministycznymi wartościami i mają zasoby umożliwiające zarządzanie dużym grantem. Dodatkowo, Grantobiorczynie mogą przedłużyć współpracę z FemFundem o kolejne trzy lata i ostatecznie uzyskać wsparcie o łącznej wysokości 320 000 zł.
Jak zdobyć grant?
Sprawdź, czy spełniacie kryteria
Zwróćcie uwagę na warunki udziału w aktualnej edycji Grantów Mocy i priorytety FemFundu opisane w Regulaminie
Złóż
wniosek
Opiszcie waszą grupę, wasze miejsce na mapie feminizmu w Polsce i wartości, które są podstawą waszych działań
Weź udział w procesie wyboru
Przeczytajcie wnioski innych grup i wspólnie zdecydujcie, które ze zgłoszonych grup/organizacji powinny otrzymać grant
Odbierz grant dla waszej grupy
Podpiszcie umowę i działajcie dalej! Pieniądze z grantu możecie wydawać elastycznie przez kolejny rok. Powodzenia!
Granty Mocy powstały z myślą o wzmocnieniu stabilności, niezależności i bezpieczeństwa instytucjonalnego. To elastyczne pieniądze, które grupy wydadzą zgodnie ze swoimi potrzebami, bez konieczności planowania odrębnych projektów. Co ważne, o tym, do kogo trafią pieniądze, współdecydują same Wnioskodawczynie poszczególnych edycji programu. Dlatego też ubieganie się o ten grant oznacza udział w wyborze innych pomysłów.
Jakie grupy wspieramy
Grantobiorczyniami FemFundu mogą zostać organizacje pozarządowe i grupy, które aktywnie działają na rzecz długofalowej zmiany, utożsamiają się z ruchem feministycznym i wspierają kobiety, osoby queer, niebinarne, interpłciowe i/lub transpłciowe w różnych miejscach w Polsce. Wnioskodawczynie muszą mieć zasoby umożliwiające zarządzanie dużym grantem.
Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, zrzeszających i działających na rzecz osób szczególnie narażonych na dyskryminację.
Jeśli tak, jak my, wierzycie w głęboką, feministyczną zmianę, która uderza w struktury reprodukujące wszelkie formy opresji i burzy tradycyjne relacje władzy – to grant dla Was. Jeśli, tak jak nam, bliski jest Wam feminizm oparty na sprawiedliwości społecznej, intersekcjonalności, inkluzywności, samostanowieniu osób, solidarności – to grant dla Was.
Nie wspieramy grup/organizacji, które podważają prawa niektórych kobiet, dziewcząt i/lub praw osób queer, niebinarnych, interpłciowych i transpłciowych, ze względu na to kim są, pracę, którą wykonują, lub ich pozycję w społeczeństwie.
W pierwszej kolejności chcemy wspierać te grupy, które realizują feministyczne wartości w swoich codziennych praktykach (np. poprzez kolektywne podejmowanie decyzji, troskę o dobrostan zespołu, dbanie o dostępność swoich działań), mają jasną wizję swojego rozwoju oraz długofalowej feministycznej zmiany.
Do udziału w Grantach Mocy chciałybyśmy szczególnie zachęcić grupy i organizacje aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi (Łódź, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław).
Ważne jest dla nas to, by wnioskodawczynie miały zasoby, kompetencje i przejrzyste procedury umożliwiające zarządzanie taką kwotą jak Grant Mocy.
Granty Mocy – edycja 2024
Obecnie trwa nabór wniosków na Granty Mocy. Zgłoście swoją feministyczną grupę lub organizację na spolecznosc.femfund.pl/wniosek-granty-mocy-2024 do 15 października 2024, godz. 12.00.
Poniżej możecie zapoznać się z zasadami Grantów Mocy i priorytetami Funduszu, a także ze wzorem wniosku w formacie docx i pdf:
Zasady Grantów Mocy i priorytety Funduszu
Wzór wniosku o Grant Mocy – docx (30 KB)
Wzór wniosku o Grant Mocy – pdf (128 KB)
Uwaga! Powyższy wniosek zamieszczamy tylko informacyjnie. Proces zgłaszania odbywa się przez formularz on-line na spolecznosc.femfund.pl/wniosek-granty-mocy-2024.
Jeśli na etapie pisania wniosku będziecie mieć pytania lub wątpliwości – możecie do nas zadzwonić pod nr 666 647 001.
O czym warto pamiętać przygotowując wniosek o Grant Mocy?
Koniecznie zapoznajcie się z warunkami udziału w programie oraz informacją o priorytetach Funduszu Feministycznego.
Uwzględnijcie w swoim wniosku informacje, które pozwolą zrozumieć, w jaki sposób spełniacie warunki udziału w Grantach Mocy oraz w jakim stopniu wpisujecie się w priorytety Funduszu.
Opisując swoją organizację/grupę, unikajcie przeklejania gotowych fragmentów projektów lub standardowych opisów Waszej grupy lub organizacji.
Pamiętajcie także, że podczas procesu wyboru działań Wasz wniosek będzie czytany przez inne grupy i organizacje ubiegające się o Grant Mocy. Dlatego podajcie w treści wniosku tylko te swoje dane i informacje, które chcecie przekazać innym zgłaszającym się grupom/organizacjom. Nie dotyczy to Waszych danych kontaktowych oraz danych statystycznych dotyczących Waszej grupy – tych informacji nie udostępniamy innym Wnioskodawczyniom.
Harmonogram
- 1 – 15 października (do godz. 12.00): składanie wniosków,
- 16 października – 8 listopada: I etap czyli lektura wniosków przez zespół Funduszu i wybór maks. 15 wniosków, które przejdą do II etapu,
- 12 listopada: ogłoszenie wyników I etapu – listy 15 organizacji/grup, które wpisują się w priorytety,
- 12 listopada – 25 listopada: II etap czyli lektura i wybór wniosków przez Wnioskodawczynie,
- 29 listopada: ogłoszenie wyników Grantów Mocy <3
- grudzień-styczeń: podpisywanie umów i przekazanie grantów.
Więcej informacji…
na temat ubiegania się o Grant Mocy, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na naszej podstronie Masz pytanie?
Dowiecie się tam m.in. o:
- zgłaszaniu się do danej edycji Grantów Mocy;
- współdecydowaniu o przyznaniu grantów;
- sposobie rozliczenia grantu.