Granty Mocy

Wyniki konkursu – Granty Mocy 2021

Z dumą i radością przedstawiamy Grantobiorczynie pierwszej edycji Grantów Mocy! Serdecznie gratulujemy sześciu organizacjom, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. zł. Wszystkim organizacjom i grupom uczestniczącym w konkursie  dziękujemy za udział w nim. Szczególne podziękowania kierujemy do dziesięciu organizacji, które znalazły się w drugim etapie konkursu, za Waszą pracę i wkład w partycypacyjny proces wyboru Grantobiorczyń Grantów Mocy.

Głosami społeczności, czyli dziesięciu organizacji, które znalazły się w drugim etapie konkursu, Granty Mocy otrzymują (kolejność alfabetyczna):

1. NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego działające na rzecz migrantek i migrantów oraz mniejszości etnicznych, w tym kobiet ze społeczności romskiej (Wrocław),

2. Stowarzyszenie Dla Ziemi działające na rzecz uchodźczyń i migrantek (Kamionka),

3. Stowarzyszenie Mudita* pracujące na rzecz matek i opiekunek osób z niepełnosprawnościami (Kraków, Warszawa i in.),

4. Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności” (Toruń),

5. Stowarzyszenie Kobietostan pracujące z kobietami i osobami osadzonymi w aresztach (Wrocław).

Decyzją zespołu Funduszu, w porozumieniu z Radą Konsultacyjną, dodatkowy grant strategiczny otrzymuje:  Fundacja Trans-Fuzja** działająca na rzecz osób transpłciowych (Warszawa),

Dodatkowe wyjaśnienia:

* Na piątym i szóstym miejscu znalazły się dwie organizacje, które otrzymały taką samą liczbę punktów: Fundacja Kobiety Wędrowne działająca na rzecz uchodźczyń oraz Stowarzyszenie Mudita pracujące na rzecz opiekunek, w tym matek, osób z niepełnosprawnościami. Decyzją zespołu i Rady Funduszu grant otrzymuje Stowarzyszenie Mudita. Nasza decyzja motywowana jest przede wszystkim tym, że: 1) wśród czterech organizacji, które otrzymały najwyższą liczbę punktów, znalazły się już dwie organizacje działające na rzecz uchodźczyń i migrantek, 2) chcemy zaprosić do społeczności funduszu opiekunki osób z niepełnosprawnościami jako grupę bardzo często niezauważaną również przez ruch feministyczny i dotychczas mało widoczną w społeczności samego Funduszu.

** W tym roku dzięki naszym darczyńcom instytucjonalnym możemy sobie pozwolić na zwiększenie budżetu programu o 60 tys. zł, co oznacza jeden dodatkowy Grant Mocy.  Grant dla Fundacji Trans-Fuzja jest grantem strategicznym przyznanym przez Zespół i Radę Konsultacyjną FemFundu. Zdecydowałyśmy się na taki krok z kilku powodów. Po pierwsze, wspieranie osób szczególnie narażonych na dyskryminację, zwłaszcza osób transpłciowych, to priorytet Funduszu i podstawa naszej strategii. Nasz feminizm to przede wszystkim feminizm intersekcjonalny, solidarny, transinkluzywny. Chcemy, aby osoby transpłciowe i organizacje działające na rzecz osób transpłciowych – wciąż systematycznie doświadczające wykluczenia nawet w ramach środowiska feministycznego – rosły w siłę, by były i czuły się częścią społeczności Funduszu. Po drugie, wśród wszystkich 48 wniosków, które zostały złożone do konkursu o Granty Mocy, znalazła się tylko jedna organizacja działająca ściśle na rzecz osób transpłciowych oraz tworzona i zarządzana przez osoby transpłciowe – tą organizacją jest właśnie Fundacja Trans-Fuzja. Po trzecie, wśród dziesięciu organizacji, które trafiły do drugiego etapu konkursu, znalazły się trzy organizacje działające na rzecz osób LGBT+, natomiast tylko jedna z nich została wybrana w partycypacyjnym procesie. Po czwarte, zdajemy sobie sprawę, że metoda wyboru wniosków przez głosowanie nie pozwala na wymianę argumentów i dyskusję ani na zobaczenie „całego obrazka”, czyli wyborów innych organizacji. Z własnego doświadczenia wiemy, jak dużą wartość ma poznanie różnych perspektyw – innych niż nasza własna – i wspólne szukanie rozwiązania. W końcu – tegoroczną edycję konkursu na Granty Mocy traktujemy jako pilotaż, bardzo interesujący, ale i uczący proces! W zw. z powyższym zdecydowałyśmy się na przyznanie dodatkowego grantu strategicznego.

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom konkursu! Trzymamy kciuki za Was i za to, co robicie na co dzień. I gratulujemy wszystkim sześciu Grantobiorczyniom! Cieszymy się na ten nowy rozdział i rok współpracy.

O Grantach Mocy

Granty Mocy powstały z myślą o wzmocnieniu stabilności, niezależności i bezpieczeństwa instytucjonalnego organizacji i grup feministycznych. Granty Mocy to elastyczne pieniądze, które organizacje wydadzą zgodnie ze swoimi potrzebami, bez konieczności planowania odrębnych projektów, dzięki czemu będą się mogły skupić się na codziennej pracy i realizacji swojej misji.

Nowy program grantowy FemFundu różowy baner z biało-czarnym napisem Granty Mocy. Y w słowie Mocy jest zakończone błyskawicą. Baner znajduje się w obszarze delikatnych kropek-kresek czarnych, szarych, różowych.

Chcemy wspierać przede wszystkim te organizacje i grupy, które dążą do realnej zmiany społecznej oraz podzielają nasze wartości i wprowadzają je w swoich codziennych praktykach. Wierzymy w głęboką, feministyczną zmianę, która uderza w struktury reprodukujące wszelkie formy opresji i burzy tradycyjne relacje władzy. Bliski jest nam feminizm oparty na sprawiedliwości społecznej, intersekcjonalności, inkluzywności, samostanowieniu osób, solidarności. 

***

Nabór Grantów Mocy w 2021 zakończył się – zapraszamy w kolejnym roku.

Jeśli macie pomysł, który nie wpisuje się kryteria Grantów Mocy, zachęcamy Was do złożenia wniosku w corocznym konkursie FemFundu na minigranty – można w nim zgłosić dowolną feministyczną inicjatywę i otrzymać 4400 zł na jej realizację.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Podobnie jak w przypadku innych programów Funduszu Feministycznego, z Grantów Mocy mogą skorzystać organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które działają na rzecz kobiet, osób queer, niebinarnych i transpłciowych w Polsce, są tworzone i zarządzane przez ww. osoby oraz identyfikują siebie i swoje działania jako feministyczne. Do udziału w tym konkursie zapraszamy jednak grupy i organizacje z minimum 2-letnim stażem działalności.

Jakie organizacje i grupy chcemy wspierać przede wszystkim?

W pierwszej kolejności chcemy wspierać organizacje i grupy nieformalne, które:

 • skupiają się na kobietach i osobach z doświadczeniem życia w roli kobiety szczególnie narażonych na dyskryminację,
 • włączają w podejmowanie decyzji osoby z grup, na rzecz których działają,
 • rozwijają lokalny feminizm poza największymi ośrodkami miejskimi,
 • realizują feministyczne wartości w swoich codziennych praktykach (np. poprzez kolektywne podejmowanie decyzji, troskę o dobrostan zespołu, dbanie o dostępność swoich działań),
 • swoją działalnością dążą do realnej feministycznej zmiany.

Co jeszcze warto wiedzieć o Grantach Mocy – edycja 2021?

 1. Nabór wniosków trwa od 1 do 20 września przez formularz online.
 2. Wysokość grantu wynosi 60 000 złotych.
 3. O tym, kto otrzyma grant, decyduje zespół Funduszu i Wnioskodawczynie.
 4. Granty przyznawane są na rok, co oznacza, że pieniądze można wydawać od 1 grudnia 2021 r. do 30 listopada 2022 r.
 5. W 2021 r. na konkurs przeznaczono 300 000 zł, czyli w tegorocznym konkursie 5 organizacji/grup otrzyma grant.
 6. Lista Grantobiorczyń zostanie ogłoszona 8 listopada 2021 r.

Więcej informacji na temat ubiegania się o Granty Mocy, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na stronie „Masz pytanie?”. Możecie również skontaktować się z nami pod mailem granty@femfund.pl lub telefonicznie: 531 715 904.

Warunki udziału w konkursie 2021 i jego zasady:
Warunki konkursu i priorytety Funduszu – pdf
Warunki konkursu i priorytety Funduszu – doc

Zasady konkursu – pdf
Zasady konkursu – docx

Jeśli chcecie wpierw sprawdzić, jak wyglądał wniosek w 2021 roku – poniżej zamieszczamy jego wzór:
Wniosek o grant – docx
Wniosek o grant – pdf
UWAGA: Wzór wniosku publikujemy jedynie pomocniczo, do wcześniejszego przygotowania wniosku!

 

***

Granty Mocy w 2021 roku zostały dofinansowane ze środków Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Federal Foreign Ofiice) w ramach współpracy w międzynarodowym projekcie „Civil society dialogue – including all voices”. Projekt realizujemy wspólnie z wieloletnią darczynią FemFundu – filia.die frauenstiftung w Niemczech – oraz zaprzyjaźnionymi wschodnioeuropejskimi funduszami w Armenii (Women’s Fund Armenia), Gruzji (Women’s Fund in Georgia) oraz Ukrainie (Ukrainian Women’s Fund).

 

Logotypy w kolorach czarnym, czerwonym, żółtym i pomarańczowym: Federal Foreign Office i filia.die freauenstiftung

 

 

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw