Grant Społecznościowy Funduszu Feministycznego
Weź udział w głosowaniu!
Zapraszamy do udziału w wyborze Grantu Społecznościowego – to 5300 zł dla jednej z grup, która w 2024 roku realizowała MiniGranty. Jeśli szczególnie doceniasz którąś z nich i chcesz, żeby to właśnie ona otrzymała pieniądze – koniecznie weź udział w głosowaniu i podziel się informacją z innymi!
Tą inicjatywą chcemy docenić zarówno pracę, którą każda z grup/organizacji włożyła w realizację tegorocznych MiniGrantów, jak i ich codzienne, bieżące działania, będące elementem dużej, feministycznej zmiany. Oddajemy decyzję w ręce społeczności Funduszu – niech to ona wspólnie zadecyduje, która inicjatywa zasługuje na dodatkowe wyróżnienie. Zależy nam, by było ono również okazją do dalszej promocji Grantobiorczyń oraz ich działań.
Jak to działa?
➜ Zapoznaj się z listą grup, które mogą otrzymać Grant Społecznościowy,
➜ Przejdź do formularza głosowania i wybierz jedną z nich,
➜ Potwierdź oddanie głosu w swojej skrzynce mejlowej,
➜ Zachęć inne osoby ze społeczności do udziału w głosowaniu!
Na kogo możesz oddać swój Głos?
W ramach głosowania na Grant Społecznościowy Funduszu Feministycznego, możesz oddać jeden głos na jedną grupę, która zrealizowała MiniGrant w 2024 roku. Oto lista grup:
1. Dziewczyńskie Centrum Mocy w Ełku, Ełk, warmińsko-mazurskie.
Dziewczyńskie Centrum Mocy w Ełku to przestrzeń stworzona z myślą dziewczynkach, w której każda z nich może bezpiecznie odkrywać swoje możliwości i siłę, doceniać swoje ciało i uczyć się jak współpracować z innymi.
2. Frelki Obywatelki, Siemianowice Śląskie, śląskie.
To grupa ok. 15 mieszkanek Siemianowic Śl., która działa na rzecz miasta, przyrody, wspólnego dobra i innych kobiet. Do tej pory Frelki działały charytatywnie pomagając uchodźczyniom i współorganizując Power Days for Women.
3. Fundacja CzaSami, Bolesławiec, dolnośląskie.
Fundację CzaSami założyły trzy kobiety z doświadczeniem pracy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami. Ich motywacją jest walka z wykluczeniem społecznym, zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i ich mam.
4. Fundacja „Dwa Skrzydła UA”, Olsztyn, warmińsko-mazurskie.
Fundacja powstała z inicjatywy 40 uchodźczyń mieszkających w Olsztynie. Grupie zależy na budowaniu społeczności, zwalczaniu dyskryminacji kobiet z Ukrainy, a także zmianie podejścia do osób uchodźczych w polskim społeczeństwie.
5. Fundacja MoKKKa, Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie.
Fundację tworzą kobiety z doświadczeniem pracy wspierającej mamy dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Grupa wypełnia systemową lukę braku m.in. opieki wytchnieniowej i asystentury, z którymi zmagają się mamy OzN.
6. Fundacja Pełnia, Lublin, lubelskie.
Fundacja Pełnia od 2017 roku organizuje coroczną akcję skierowaną do kobiet w kryzysie bezdomności – „Trochę dobra na Dzień Kobiet”. W ramach inicjatywy Pełnia tworzy paczki podstawowych produktów do codziennej higieny.
7. Fundacja ROLL-NA, Chludowo, wielkopolskie.
To ogólnopolska inicjatywa, tworzona przez mieszkanki wsi, które nie zgadzają się na stereotypowe postrzeganie kobiet z obszarów wiejskich. Grupa dąży do budowania sieci wsparcia i przestrzeni do rozwoju dla kobiet z obszarów wiejskich.
8. Grupa Nieformalna Żywioły, Kalsk, lubuskie.
Grupę tworzą trzy przyjaciółki, którym zależy na rozwoju i emancypacji kobiet z terenów wiejskich. Połączyły swoje siły, bo chcą realizować działania wzmacniające samoakceptację kobiet i podważać narzucane im normy społeczne.
9. Kolektyw Obłęd, Krosno, podkarpackie.
To młode osoby queerowe i sojusznicze z Krosna, w którym do niedawna funkcjonowały tzw. „strefy wolne od LGBT”. Obłęd tworzy społeczność opartą na wzajemnym zrozumieniu i wsparciu, w której każda osoba może być sobą.
10. Koło Gospodyń Wiejskich „Kotowice nad Rozlewiskiem”, Kotowice, dolnośląskie.
Celem Koła jest wspieranie rozwoju kobiet oraz inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków ich życia na wsi. Członkinie grupy wspólnie organizują warsztaty, spotkania ze specjalistkami i działania charytatywne.
11. Koło Gospodyń Wiejskich „Szczypta Lubczyku”, Lubcz, kujawsko-pomorskie.
Koło skupia się na aktywizacji kobiet i osób starszych. Ze względu na dyskryminację i zagrożenia, które spotykają kobiety na wsi, organizuje dla nich wydarzenia wzmacniające i zachęcające do walki o swoje prawa.
12. Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrzycy, Bystrzyca, dolnośląskie.
Koło działa na rzecz poprawy sytuacji kobiet na wsi, by zwalczać ustanowiony porządek mężczyzn u władzy i kobiet w rolach „usługowych”. Koncentrują się na samoorganizacji, samopomocy i podnoszeniu poczucia bezpieczeństwa.
13. Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”, Dobrzyca, wielkopolskie.
Dobrzyczanki działają, by kobiety na wsi czuły się częścią wspólnoty, mogły wyrwać się w domu i miały świadomość, że ich potrzeby są ważne. Organizują m.in spotkania sieciująco-rozwojowe, warsztaty i feministyczną biblioteczkę.
14. Łódzkie Stowarzyszenie Lokatorów, Łódź, łódzkie.
Grupa oferuje wsparcie osobom, które zmagają się z problemami mieszkaniowymi w Łodzi – pomagają w pisaniu pism, wykonują interwencje oraz blokują nielegalne eksmisje.
15. Mamy! Siebie mamy, Krosno, podkarpackie.
Grupę połączyło rodzicielstwo dzieci i osób pełnoletnich w spektrum autyzmu. W obliczu dyskryminacji i braku systemowego wsparcia osób w spektrum i ich rodzin, regularnie spotykają się, by dzielić się wiedzą, wsparciem i kontaktami.
16. QueerWithoutBorders, Warszawa, mazowieckie.
Grupę tworzą osoby zaangażowane badawczo, rzeczniczo i aktywistycznie we wsparcie osób uchodźczych LGBTQI+ w Polsce. Wspierają osoby bezpośrednio m.in. w znalezieniu zakwaterowania, opieki psychologicznej i prawnej.
17. Sensorycznie Wrażliwe, Bytom, śląskie.
Grupę tworzą kobiety z niepełnosprawnością sensoryczną wzroku i słuchu oraz kobiety je wspierające. Organizują warsztaty i wydarzenia, aby wspierać siebie nawzajem i zmieniać świadomość społeczną dotyczącą niepełnosprawności.
18. Stowarzyszenie feministyczne Ciotki Klotki, Głuchołazy, opolskie.
Ciotki Klotki powstały, aby pomagać i aktywizować osoby w wieku emerytalnym oraz przeciwdziałać dyskryminacji osób starszych. Grupę tworzą 4 emerytki, które w związku ze swoim wiekiem, czują się wykluczone ze społeczeństwa.
19. Stowarzyszenie Wolna Edukacja, Koszalin, zachodniopomorskie.
Stowarzyszenie tworzą trzy mamy-feministki, dla których ważny jest dostęp do wolnej, odważnej i inkluzywnej edukacji. Prowadzą Demokratyczną Wolną Szkołę „Baza”, gdzie odbywają się spotkania, warsztaty i grupy wsparcia dla nastolatek.
20. Tęczowa Bezprzemocowa, Kraków, małopolskie.
Działania grupy koncentrują się wokół edukacji i wsparcia: organizują spotkania o tematyce antyprzemocowej oraz prowadzą podcast edukacyjny. Chcą stworzyć przestrzeń, w której osoby z doświadczeniem przemocy otrzymają wsparcie.
21. To dla Nas ważne!, Włocławek, kujawsko-pomorskie.
To grupa 4 pedagożek specjalnych, które pracują z młodymi osobami z niepełnosprawnościami. Działają, by młode kobiety z niepełnosprawnościami czuły się pełnoprawną częścią społeczności, by były świadome swojej wartości i praw.
22. tranzycja.pl, cała Polska, online.
Celem grupy jest zapewnienie każdej osobie trans dostępu do rzetelnych informacji dotyczących tranzycji, a także umacnianie poczucia samostanowienia. Tworzy największą w Polsce bazę wiedzy dotyczącą transpłciowości.
Do kiedy możesz oddać swój głos?
Głosowanie na Grant Społecznościowy Funduszu Feministycznego trwa od 2 do 16 grudnia godz. 12:00. 18 grudnia opublikujemy wyniki głosowania. Więcej o harmonogramie i Zasadach Grantów Społecznościowych przeczytasz na: femfund.pl/grant-spolecznościowy-zasady.
Wszystkim grupom dziękujemy za wspaniałe feministyczne działania w 2024 i życzymy powodzenia!