Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Zmapuj Siebie


Wsparcie dziewczyn dla dziewczyn

Kolektyw trzech dziewczyn wspiera młode dziewczyny z małych miejscowości w odkrywaniu ich mocnych stron i umiejętności. Dziewczyny wzmacniają uczennice szkół średnich w decydowaniu o swojej przyszłości, na przekór stereotypom dotyczącym kobiet na rynku pracy. “Same doświadczyłyśmy tego problemu, ale dzisiaj po kilku latach pracy i zbierania doświadczenia zawodowego, wiemy jak można się nim zająć, by rozwiązania okazały się trwałe i skuteczne” – mówią członkinie grupy.

dziewczyny układają zdjęcia porozrzucane na stole

Nastolatki poznają siebie i decydują o swojej przyszłości

Doradztwo zawodowe w wielu szkołach to niestety fikcja. A nawet jeśli jest dostępne, to nierzadko bywa obarczone stereotypami płciowymi i przekonaniem, że są “kobiece” i “męskie” zawody, a w związku z tym do części z nich dziewczyny nie mają dostępu. Młodym dziewczynom, które już niebawem staną przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej, brakuje wsparcia w podejmowaniu tych decyzji. I tutaj z pomocą przychodzi grupa “Zmapuj Siebie”.

portret dwóch dziewczyn

Uczennice szkoły średniej z Biskupca wzięły udział w warsztatach “mapowania siebie”, a dorosłe kobiety z ich otoczenia – matki, siostry, nauczycielki, aktywistki – dowiadywały się, jak można wspierać młode dziewczyny w procesie ich rozwoju. “Warsztaty polegały na projektowaniu ścieżki rozwoju przy użyciu metodologii Design Thinking, w których uczestniczki przechodzą przez etap autorefleksji dotyczącej własnych doświadczeń i umiejętności, po czym projektują i testują możliwe scenariusze swojego dalszego rozwoju” – opisują pomysłodawczynie.

dziewczyna wypełnia ankiete na podłodze

Chcemy pomóc dziewczynom określić swoje talenty i mocne strony, (…) pokazać im, że nie ma jednej właściwej ścieżki rozwoju zawodowego, ponieważ może być ona zmienna i dynamiczna, tak jak płynny jest współczesny rynek pracy. (…) Co więcej, chcemy utwierdzić je w przekonaniu, że siostrzana siła jest ogromnie ważna i wsparcie kobiet: znajomych, przyjaciółek, sióstr, matek, babć i cioć – może być wielką wartością w życiu.”

Kwota dotacji: 4 400,00 zł

Fot. Paulina Anna Galanciak