Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

To dla nas ważne!


Pedagożki dla uczennic z niepełnosprawnościami

Są nauczycielkami, pedagożkami specjalnymi. Na co dzień pracują z młodzieżą w wieku 16-24 lata z różnymi rodzajami niepełnosprawności intelektualnej oraz z osobami słabowidzącymi, słabołyszącymi, w spektrum autyzmu. Grupę tworzą cztery kobiety. Pracują w zespole szkół specjalnych we Włocławku. W szkole dużo czasu poświęcają dziewczynom, którym często brakuje wiedzy na temat ich własnej seksualności i wsparcia w tym zakresie. “Chcemy zadbać o to, żeby młode kobiety z niepełnosprawnościami były świadome swoich praw, świadome wyborów jakich mogą dokonywać w swoim życiu i ról jakie w życiu mogą pełnić” – deklarują. “Nasze uczennice ze względu na swoje niepełnosprawności i status materialny oraz społeczny często narażone są na dyskryminację i lekceważące traktowanie” – dodają.

osoba z kartonem środków higienicznych, antykoncepcyjnych i testów ciążowych.

Nasze działania napędza czasami złość”

Dobrze wiedziały, czego potrzeba ich uczennicom. W szkole (i poza nią) brakowało rzetelnej edukacji seksualnej. “Nasze działania napędza czasami złość na to, jak lekceważy się w naszym kraju osoby niepełnosprawne. (…) Często stają się narzędziem w rękach mężczyzn, którzy wykorzystują ich niepełnosprawność” – mówią.

grupa dziewczyn przegląda książki

Zdecydowały, że poprowadzą zajęcia z edukacji seksualnej dla uczennic z niepełnosprawnością intelektualną ze swojej szkoły. Spotykały się z nimi raz w tygodniu i na każdym spotkaniu poruszały inny temat – np. cykl miesiączkowy, antykoncepcja, ciąża, higiena osobista, konsent, seks. Kupiły dużo materiałów, które przydały im się w zajęciach, a także środki higieniczne (tampony, podpaski, kubeczki menstruacyjne), których często brakuje nastolatkom. Uznały, że same chcą się dokształcić, dlatego zapisały się na kurs edukatorek seksualnych. Na koniec zajęć zorganizowały wyjście do gabinetu ginekologicznego, aby dziewczyny mogły oswoić się z ginekolożką, zobaczyć, jak wygląda gabinet, fotel ginekologiczny, jakie badania są tam wykonywane i czego mogą się spodziewać.

dwie kobiety oglądają książkę

Kwota dotacji: 4 400,00 zł

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw