Dość ubóstwa menstruacyjnego
MenstrUlkę tworzą cztery kobiety w różnym wieku. Są mamami, społeczniczkami i wolontariuszkami, które niepokoi problem ubóstwa menstruacyjnego w ich mieście i w Polsce. Problem ten to nie tylko brak dostępu do produktów higienicznych przez osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej. To również brak wiedzy o menstruacji, wstyd i tabu wokół okresu. „Wiemy, że dziewczynki i kobiety z domów dziecka, podopieczne świetlic środowiskowych, miejskich ośrodków pomocy społecznej zmagają się z problemem ubóstwa menstruacyjnego. Poznałyśmy takie osoby i postanowiłyśmy działać”, mówi MentrUlka.
MenstUlka uważa, że dostęp do podstawowych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej to konieczność. Działa w ramach szerszej akcji „Różowa skrzyneczka”: do tej pory postawiły 5 skrzyneczek z produktami higienicznymi dla potrzebujących: w 4 oddziałach MOPS i w siedzibie Fundacji Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu.
Okres bez tabu – warsztaty o miesiączkowaniu
W ramach minigrantu Funduszu Feministycznego MenstrUlka przeprowadzi 5 warsztatów menstruacyjnych dla podopiecznych domów dziecka i świetlic środowiskowych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. „Podczas warsztatów chcemy otwarcie rozmawiać o menstruacji, słuchać, rozwiewać wątpliwości. Chcemy pomóc” – mówi MenstrUlka.
Uczestniczki podczas warsztatów otrzymają kubeczki menstruacyjne wraz z
instrukcją. Grupa opowie o nich, podkreślając ich walory ekonomiczne i ekologiczne, ale zaznaczając, każda osoba jest inna i nie dla każdej kubeczek będzie idealnym rozwiązaniem. Poza zaspokojeniem podstawowej potrzeby dostępu do produktów menstruacyjnych i do informacji na temat swojego ciała, MenstrUlka postara się otworzyć młode kobiety na rozmowy o miesiączkowaniu i wspólne przeżywanie menstruacji.
Kwota dotacji: 4 380 zł
Autorka grafiki: Lurysy – rysująca ręka Pani Lu
Foto: Agata Kubis/ .kolektyw