Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Letni Klub Śniadaniowy


Majsterkowanie i elektronarzędzia w rękach kobiet

Letni Klub Śniadaniowy działa w Kielcach już od ponad 3 lat. Grupa liczy kilkanaście osób, które dotychczas zajmowały się aktywizacją mieszkańców i mieszkanek miasta. Trzy z nich są bardziej zaangażowane w majsterkowanie – nie boją się brudnej roboty, lubią dłubać, tworzyć, skręcać, wiercić.

osoby w pracowni technicznej tną piłą belki

Zgrane grono dziewczyn z Letniego Klubu Śniadaniowego śmiało wkracza w obszary tradycyjnie zarezerwowane przez mężczyzn. Część klubowiczek organizuje co roku Kadzielnia Sport Festival, czyli festiwal sportów ekstremalnych zorganizowany w całości i wyłącznie przez kobiety. W swoim rodzinnym mieście w Kielcach dziewczyny zorganizowały sobie warsztat w którym majsterkują i dzielą się swoją wiedzą z innymi.

osoby robią żarówkę na kablu

Bohaterka domu

Dziewczyny zorganizowały w Kielcach weekendowe warsztaty majsterkowania dla koboet pn. „Bohaterka domu”. Program podzieliły na pięć modułów: 1) Do czego służy wiertarka? Narzędzia, które warto mieć i jak ich używać; 2) Pomaluj sobie ścianę. Jak się zabrać za malowanie i jak zrobić to szybko i bezboleśnie; 3) Ostrożnie z prądem. Lutowanie kabelków i wieszanie żyrandoli; 4) Kap kap. Co to jest uszczelka i gdzie się ją wkłada; 5) Odpadła mi noga! Jak naprawić krzesło i zrobić półkę.

Dwie dziewczyny pracują w warsztacie, na stole różne materiały, narzędzia i sprzęty

Zależało nam na pokazaniu, że dziewczyny też mogą być bohaterkami w swoim domu i są w stanie samodzielnie poradzić sobie z niejedną usterką, która może się objawić w najmniej oczekiwanym momencie. Nadal często uważa się, że drobne naprawy domowe są domeną mężczyzn i to oni posiadają tajemną wiedzę i odpowiednie umiejętności, by je wykonać. To przecież nieprawda, czego same jesteśmy niezłym dowodem. Uczestniczkom warsztatów chcemy pokazać, że diabeł (czyt. usterka) zwykle wcale nie jest taki straszny, a satysfakcja z wykonanej pracy i samodzielnego naprawienia cieknącego kranu jest ogromna!” – deklaruje Klub. Warsztaty poprowadziły dziewczyny dla dziewczyn, w przyjaznych okolicznościach, bez oceniania, bez stereotypów, za to z dużym wsparciem.

Kwota dotacji: 4 400,00 zł

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw