Kiedy rodzi się matka

Stara Wieś

„Jesteśmy różne, ale każda z nas spotkała się z stereotypami i ocenianiem”

Grupę tworzą kobiety, które łączy doświadczenie macierzyństwa. Trzonem zespołu jest kilkanaście dziewczyn, ale wirtualną społeczność tworzy ok. 400 osób, które regularnie spotykają się w mniejszych lub większych podgrupach. Każda z nich rodziła inaczej, w innych warunkach i okolicznościach, jednak każda borykała się ze zmianami ciała, psychiki, relacji po porodzie. Zorganizowały się oddolnie, szukając osób o podobnym doświadczeniu, aby być dla siebie wsparciem. „Często musiałyśmy się zmagać się ze stereotypami dominującymi w społeczeństwie, niesprawiedliwymi ocenami, brakiem zrozumienia i pomocy. Zdarzało się, że z kontaktów z osobami, które powinny nas w tym wspierać, wychodziłyśmy jeszcze bardziej pokiereszowane”, mówią. Tworzą krąg matek, które dają sobie nawzajem empatię, dzielą się doświadczeniem, a przy tym są odskocznią od codziennych problemów.

Z lewej strony: kobieta z małym dzieckiem w chuście, u dołu: trzy osoby leżą na podłodze na wznak z zamkniętymi oczami

Dziewczyny dążą do tego, by wszystkie matki miały świadomość swoich praw, czuły się pełnoprawnymi obywatelkami. Żeby nie były narażone na wykluczenie z powodu płci i pełnienia roli matki. „Dopiero tutaj dostałyśmy zrozumienie i wzmocnienie, którego potrzebowałyśmy – chcemy, by inne osoby też mogły tego doświadczyć”, podkreśla grupa.

Grupa kobiet w kręgu, na podłodze. Na pierwszym planie osoba pokazuje coś na laptopie pozostałym uczestniczkom

Warsztaty wspierające matki

W ramach minigrantu grupa zorganizuje regularne spotkania dotyczące rehabilitacji po porodzie, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dziewczynom zależy, by kobiety wiedziały, że mogą wracać do sprawności fizycznej i seksualnej w swoim tempie oraz by miały narzędzia radzenia sobie z emocjami towarzyszącymi wczesnemu macierzyństwu, często po traumie porodowej. Przeprowadzą też cykl kręgów, dzięki którym matki będą mogły w przyjaznych warunkach dać sobie wsparcie poprzez nawiązanie relacji.

Grupa kobiet siedzących w kręgu na podłodze, w jasnym pokoju z oknami. Jedna z osób jest w zaawansowanej ciąży, w grupie są dzieci

Kwota dotacji: 4 340 zł
Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw