Feministyczny związek zawodowy
Grupa działa jako nieformalna komórka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”. Powołały ją trzy kobiety: Maria, Agnieszka i Magda, ale dołączyły kolejne osoby. Ich celem jest stworzenie zasad, według których związek będzie reagował na konflikty i przemoc wewnątrz organizacji. Sama „Inicjatywa Pracownicza” zrzesza ponad 3 tysiące osób (w tym pracownice sektorów logistyki, kultury, opieki, nauki) i określa się jako związek feministyczny. Jego działaczki uczestniczą w ruchu nie tylko przez udział w Manifach, ale też przez codzienną walkę o lepszą opiekę żłobkową i przedszkolną, wyższe płace i godne warunki pracy w sfeminizowanych zawodach.
„To działanie wymierzone w patriarchalną kulturę”
Potrzebę powołania grupy zgłoszono w 2019 r. na ogólnopolskim zjeździe członków i członkiń związku. Celem jest systemowe opracowanie sposobów rozwiązywania konfliktów i reagowania na przemoc, która może pojawiać się w każdej organizacji. „Na co dzień działamy w naszych zakładowych komisjach. Często jesteśmy pod dużą presją ze względu na konflikt z pracodawcą. Wspieramy się, ale czasem dochodzi do konfliktów wewnątrz naszego związku”.
Wypracowanie metod, jak rozwiązać takie sytuacje, uznają za działanie feministyczne, „rozbrajające patriarchalną kulturę, w której żyjemy – a która siłą rzeczy przenika też do wnętrza związku” i dające kobietom działającym w związku konkretne narzędzia do działania.
Praca na wyjeździe
Grupa wykonała już dużo pracy, teraz pora na wypracowanie konkretnej propozycji. W ramach minigrantu będzie pracować nad projektem, analizować dobre praktyki stosowane w innych organizacjach w trakcie spotkań wyjazdowych oraz zdalnie konsultować w ramach związku proponowane rozwiązania. Będą też korzystać ze wsparcia ekspertek i ekspertów, a gotową propozycję przedstawią związkowi i poddadzą pod demokratyczne głosowanie podczas zjazdu OZZ Inicjatywa Pracownicza. Stworzą też ulotki i materiały video wyjaśniające, jakie zachowania są przemocowe, jak ich unikać i co zrobić, jeśli dochodzi do przemocy lub konfliktu.
Kwota dotacji: 4 400 zł
Autorki grafiki: Inicjatywa Pracownicza