Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Fundacja PasjoDzielnia


Nowe ogniwo feminizmu w świętokrzyskim

6 kobiet skupionych wokół Fundacji PasjoDzielnia połączył niespokojny duch i chęć zmiany. Wiola, Gośka, Natalia, Sylwia, Monika i Patrycja już wcześniej angażowały się w różnych organizacjach, ale zapragnęły wziąć sprawy w swoje ręce, by działać z kobietami dla kobiet. „Chcemy wzmacniać kobiety, tworzyć im alternatywy do spędzania wolnego czasu, sieciować je i tworzyć przyjazne otoczenie, by mogły się rozwijać. Jesteśmy nowym ogniwem ruchu feministycznego w świętokrzyskim”. PasjoDzielnia wzmacnia kobiety, by mogły WIĘCEJ – więcej niż to, co narzucają im stereotypowe role społeczne matki, córki, żony czy pracownicy.

7 kobiet i pies na tle drewnianego budynku z napisem "Pasjodzielnia". Osoby śmieją się, trzymają balony i ramki na zdjęcia

 

Kino w wiejskiej szopie

Dziewczyny dostrzegają oddolną potrzebę kobiet do bycia razem, potrzebują jednak pretekstu do spotkania. Nie jest to łatwe w środowisku wiejskim – do najbliższego miasta jest 20 km, wiele kobiet nie ma samochodów ani prawa jazdy. W efekcie wspólne wyjście do kina staje się zadaniem logistycznym zajmującym kilka godzin.

Tak narodził się pomysł na Wiejskie Kino Kobiet w klimatycznej szopie. Dziewczyny samodzielnie przearanżowały ją na kino z leżakami i prześcieradłem zamiast ekranu. Miały już sprzęt, ale brakowało im licencji, by legalnie wyświetlać filmy podczas spotkań.

Drewniana stodoła, w tle widać leżai, a na pierwym planie psa oraz tabliczkę z napisem "Jesli masz objawy covid 19, homofobii i rasizmu, prosimy nie wchodzić"

 

Dzięki minigrantowi Funduszu Feministycznego PasjoDzielnia sfinansowała zakup licencji parasolowej i zorganizowała wieczory dyskusyno-filmowe dotyczące praw kobiet, połączone z zajęciami z jogi na trawie. Wiejskie Kino Kobiet odwiedziło ok. 200 osób, a wokół fundacji zawiązała się społeczność. „Dla nas najważniejszym efektem jest to, że powstała grupa ponad 20 dziewczyn, które utożsamiają się z naszą fundacją i działaniami”, podkreśla grupa.

Trzy osoby: jedna dorosła kobieta i dwoje dzieci - czerpią papier. W tle tęczowa brama

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw